Zatwardzenie u dziecka – jakie błędy żywieniowe wyeliminować, by pomóc maluszkowi?

Jak pokazują statystyki, problem z regularnym oddawaniem stolca ma około 10% populacji dziecięcej na całym świecie. Natomiast u 30% maluchów zatwardzenia występują okresowo. Jeśli i Twoja pociecha boryka się z tym problemem, sprawdź jak jej pomóc.

Jeśli u dziecka pojawiają się trudności z oddawaniem stolca, zaś okresy pomiędzy kolejnymi wypróżnieniami są zbyt długie (rzadziej niż 2 razy w tygodniu), można podejrzewać zatwardzenie. Jest to duży problem związany z poważnym dyskomfortem oraz bólem. To z kolei może potęgować kłopoty i hamować naturalne oddawanie stolca – z powodu obaw o odczuwanie nieprzyjemnego bólu. Dlatego ważne jest, by jak najszybciej wyeliminować zatwardzenia u dziecka.

Różne przyczyny zatwardzenia u dziecka
Zatwardzenie u dziecka może wynikać z kilku różnych powodów. W przypadku niemowląt najczęściej jest ono związane z nieprawidłową pracą jelit. Często przyczyną jest zmiana sposobu karmienia dziecka, przejście na mleko modyfikowane po zakończonym karmieniu piersią, rozszerzanie diety. Natomiast zatwardzenie u dzieci starszych może wynikać z niewłaściwego żywienia, tj. niedostatecznej ilości płynów oraz błonnika pokarmowego w diecie.

Modyfikacja diety skutecznym sposobem na zatwardzenia
Zatwardzenie u dziecka jest dokuczliwym i mało przyjemnym problemem. W momencie pojawienia się problemów z oddawaniem stolca należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Nie są wskazane przy tym wszelkiego rodzaju manipulacje w okolicach odbytu (np. drażnienie błony śluzowej mydłem).Warto mieć świadomość, że takie czynności będą kojarzyć się maluchowi z mało przyjemnymi doznaniami, co w przyszłości będzie pogłębiało trudności z oddawaniem stolca.

Powszechnie uważa się, że najlepszym sposobem na wyeliminowanie zatwardzenia u dziecka jest wprowadzenie pewnych modyfikacji żywieniowych.

  • Wzbogacenie codziennych posiłków produktami z dużą zawartością błonnika

Błonnik pokarmowy wpływa na zwiększenie treści pokarmowej, co przekłada się na zwiększenie masy stolca. W tym przypadku szczególną rolę odgrywają przede wszystkim celuloza i ligniny, które nie ulegają degradacji w jelicie grubym. Przyczyniają się nie tylko do wzrostu masy kału, ale również odpowiadają za skrócenie pasażu jelitowego, zapobiegając zatwardzeniu.

Dieta dziecka mającego trudności z wypróżnianiem powinna zostać wzbogacona o takie produkty spożywcze jak: kasza gryczana, kasza jęczmienna, brązowy ryż, pieczywo żytnie. Istotne znaczenie mają również warzywa, które zawierają średnio 2,5% błonnika pokarmowego. W walce z zatwardzeniem pomogą również porzeczki, jeżyny, czarne jagody i maliny.

  • Więcej płynów w diecie

Problemy z regularnym oddawaniem stolca i ból podczas wypróżniania może załagodzić zwiększona podaż płynów. Zaleca się wypijanie przede wszystkim większej ilości wody a sporadycznie herbatek owocowych czy soków (np. jabłkowego, z suszonych śliwek) zapewni stolcom odpowiednią konsystencję, dzięki czemu będą one rozluźnione.

Jeśli wprowadzone modyfikacje żywieniowe nie przynoszą widocznej poprawy, warto skonsultować się z pediatrą lub dziecięcym gastrologiem.

PODZIEL SIĘ
Marcin Dębowski
Pragnę przekazać zdobyte doświadczenie przyszłym jak i świeżo upieczonym rodzicom. Mam nadzieję, że w moich artykułach znajdziecie odpowiedź na swoje pytania.

1 KOMENTARZ

  1. Ja polecam również dodawanie do posiłków, np kaszy – dobrych olejów- z pestek dyni, z orzecha, lnianego. Nie dość, że zdrowe, to fajnie pomagają przy takich problemach. No i dla starszych dzieci delikatny napar z rooibosu;) Pozdrawiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ