Wyprawka dla dziecka na zimę – lista rzeczy, które warto mieć

Zima to czas, gdy każdy z nas ubiera więcej warstw odzieży i stara się jak najlepiej ochronić przez mrozem i nieprzyjaznymi warunkami. To także czas, gdy każdy rodzic zastanawia się nad tym, jak przygotować swoją pociechę na tę porę roku, zapewnić mu ciepło i ochronić przed zmarznięciem i późniejszymi chorobami. Jak przygotować wyprawkę na zimę dla dziecka?

Jaka wyprawka dla dziecka na zimę?

Przygotowanie pociechy na zimę, szczególnie małego dziecka, nie jest łatwe. Maluch nie potrafi jeszcze określać swoich potrzeb, więc na rodziców spada ciężar wcześniejszego skompletowania wszystkiego, co potrzebne i co może się przydać. Z pewnością najważniejsze będą tutaj ubranka, a wybór odzieży dla niemowląt można przejrzeć na stronach takich jak domodi.pl/dla-dziecka/odziez-dziecieca/odziez-dla-niemowlat, gdzie korzystając z listy można z łatwością wybrać to, co potrzebne. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku najmłodszych ważną kwestią jest wygoda, komfort oraz bezpieczeństwo dziecka.

Jakie ubranka dla niemowląt na zimę?

W przypadku maluszków, najlepiej zrobić wcześniej dokładną listę tego, co będzie nam potrzebne, bo to powinno pomóc w momencie, gdy zaczniemy powoli kompletować wyprawkę dla dziecka na zimę. Co należy w takim wypadku kupić? Oto lista:

 • Bielizna dla niemowląt – chodzi tutaj przede wszystkim o skarpetki i rajstopki, z miękkiej i ciepłej tkaniny, najlepiej zaopatrzyć się z kilka par;
 • Body niemowlęce – zarówno te z długim, jak i krótkim rękawem, także kilka na zmianę;
 • Kaftaniki i koszulki – najlepiej z długim rękawem, żeby maluch miał zakrytą jak największą ilość ciała;
 • Bluzy i sweterki – wychodząc na zewnątrz, należy ubrać dziecko warstwowo, na koszulkę dobrze jest więc narzucić dodatkowo sweterek bądź bluzę, dostępnych jest wiele ciepłych materiałów;
 • Pajacyki i śpiochy – także warto jest mieć kilka par takiej odzieży, najlepiej bawełnianych;
 • Rękawiczki, czapeczki i szaliczki – wychodząc z maluchem na zewnątrz trzeba je dokładnie otulić, zakryć główkę, rączki i szyję;
 • Spodenki – najlepiej wybierać te z cieplejszych materiałów, które skutecznie zabezpieczą dziecko przed marznięciem;
 • Buciki – zdecydowanie najlepiej byłoby wybierać te miękkie i ocieplane;
 • Kombinezony i kurtki – w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów kombinezonów i kurteczek niemowlęcych o różnej grubości, które skutecznie otulą malucha i zapewnią mu ciepło w mroźne dni.

Jakie akcesoria na zimę dla dziecka?
Oprócz ubranek ważne jest również to, by zaopatrzyć się w wiele innych akcesoriów, które w przypadku małego dziecka są niezbędne. A są to:

 • Ciepły kocyk – do wykorzystania w domu i na zewnątrz w wózku;
 • Kołderka – tak jak wyżej, można spokojnie użyć kocyka przykrywając dziecko w wózku;
 • Ciepły rożek – zamiast śpiwora można użyć rożka zapewnić dziecku ciepło w wózku;
 • Ciepły śpiwór – można go wykorzystać wkładając do wózka.

Oprócz tego, ważne jest również by odpowiednio przygotować fotelik samochodowy, można także skorzystać z otulacza, którzy przydatny jest w fotelikach w czasie podróży.

Jak planować wyprawkę dla niemowląt na zimę?
Stworzenie listy jest ważne, szczególnie gdy planujemy wychodzenie z dzieckiem na zewnątrz. Warto jednak pamiętać o tym, że popadanie w przesadę nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto jest mieć wszystko na wszelki wypadek, jednak co innego posiadać, a co innego użytkować. Ciepłe ubranie dla dziecka to ważna sprawa, jednak zbyt duża ilość ubranych warstw może spowodować przegrzanie organizmu, a tym samym zwiększyć ryzyko zachorowania, więc zachowanie umiaru i zdrowy rozsądek będzie tu podstawą.

PODZIEL SIĘ
Marcin Dębowski
Pragnę przekazać zdobyte doświadczenie przyszłym jak i świeżo upieczonym rodzicom. Mam nadzieję, że w moich artykułach znajdziecie odpowiedź na swoje pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ