Wygodnie czy ekologicznie? Pieluchy jedno czy wielorazowe? Wszystko zależy od sytuacji…

Pieluchy jedno- kontra wielorazowe. Wady i zalety obu rozwiązań bywają powodem niemałych sporów wśród matek. Niepotrzebnie! Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Raz lepiej sprawdza się jedna, a raz druga. Wszystko zależy od sytuacji…

Ekologia przede wszystkim!

Trudno temu zaprzeczyć. W czasach gdy rośnie świadomość problemów związanych z olbrzymim zaśmiecaniem Ziemi, wielorazowe pieluchy zdobywają coraz większe rzesze fanów. Rodzice chętnie podejmują wyzwanie prania pieluch w imię dobra naszej planety i lepszego jutra własnych dzieci. Na szczęście współczesne wielorazowe pieluchy to nie to samo, co pamiętają matki dzisiejszych młodych matek. Trudne (czasem wielokrotne) pranie, gotowanie, suszenie w całym mieszkaniu… O nie! Producenci postarali się, by ten obowiązek nie był aż tak przykry. Pieluchy wielorazowe łatwiej się piorą i szybciej schną. Możemy wybierać spośród różnych materiałów. Tradycyjne flanelowe i tetrowe wydają się być niezniszczalne. Bambusowe są super chłonne i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, przez co dają dziecku uczucie świeżości. Muślinowe są niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku, nie podrażniają nawet wrażliwej skóry noworodka. Wszystkie te rodzaje znajdziesz tutaj: https://allegro.pl/kategoria/pieluszki-i-chusteczki-pieluszki-wielorazowe-99392.

Julie Johnson, unsplash.com

Pieluszki wielorazowe służą na wiele sposobów, nie tylko jako pieluszki jako takie czy wkłady do otulaczy. Mogą zastąpić chusteczki, gdy maluszek uleje, prześcieradełko – gdy dzieciątko trzeba położyć z dala od łóżeczka. Mogą być śliniakiem, ręczniczkiem, podkładem do przewijania czy lekkim kocykiem. Jakąkolwiek pełnią rolę – gdy się zabrudzą (wszystko jedno czym) – trzeba je uprać i wysuszyć, niektóre także wyprasować.

Produkty wielorazowe wymagają zdecydowanie więcej pracy rodzica, ale za to nie zaśmiecają środowiska. Są jednak sytuacje, gdy trudno się dziwić, że opiekunowie sięgają po produkty jednorazowe.

W podróży

Niektóre maluchy uwielbiają jazdę samochodem czy innymi środkami komunikacji, inne – nienawidzą. Bywa, że podróż jest ciężkim przeżyciem zarówno dla dziecka jak i rodziców, a dla tych drugich już sama myśl o niej może być stresująca. W takich sytuacjach warto ułatwić sobie życie i wyposażyć się w jednorazowe pieluszki i chusteczki nawilżone. To duża wygoda, gdy nie trzeba zbierać wszystkich brudnych rzeczy i wozić ze sobą aż do momentu, gdy można je uprać i wysuszyć. Wystarczy użyć, wyrzucić i zapomnieć… Ale to nie jedyna zaleta produktów jednorazowych.

Jednorazowe pieluchy występują w różnych rozmiarach. (Wszystkie są dostępne w internecie: https://allegro.pl/kategoria/pieluszki-i-chusteczki-pieluszki-jednorazowe-99391) Dobrze dobrane świetnie dopasowują się do pupy dziecka, dzięki czemu są niemal niezawodne (nawet gdy malec jest bardzo ruchliwy), a któż ma ochotę na dodatkowe niespodzianki w samochodzie czy samolocie? Jednorazowe chusteczki – nawilżone delikatnymi substancjami myjącymi – szybko i skutecznie usuną plamy z ostatniego posiłku, czy banana rozsmarowanego na oknie pociągu. Dzięki jednorazowym pieluszkom i chusteczkom podróż (ale także wspólne wyjście na dłuższy spacer czy wyprawa do sklepu) może być nieco mniej stresująca.

Dużo nas

A co, gdy pod opieką mamy nie jedno a kilkoro dzieci? To również niełatwa sytuacja, w której dodatkowe pranie i suszenie wielorazowych pieluch może stanowić duże obciążenie dla rodziców. A już niewielka gromadka potrafi porządnie nabrudzić…

Pielucha pielusze nie równa

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Tak jest i przy wyborze pieluch. Dlatego różne rozwiązania sprawdzają się raz lepiej raz gorzej w zależności od sytuacji. Ekologiczne pieluchy wielorazowe są godnym naśladowania rozwiązaniem, gdy mamy możliwości i siły na dodatkowe obowiązki – pranie, suszenie i prasowanie. Są jednak sytuacje, gdy warto ułatwić sobie życie i bez wyrzutów sumienia sięgnąć po te wygodniejsze – jednorazowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ