Używana wyprawka dla niemowlaka – co można kupić z drugiej ręki, a co lepiej nowe?

Z radością oczekujesz przyjścia na świat swojego maleństwa i kompletując dla niego wyprawkę zastanawiasz się, czy wszystkie rzeczy muszą być zupełnie nowe? Zakup całej nowej wyprawki to nie mały wydatek, ale są rzeczy, które bez problemu można nabyć z drugiej ręki. Podpowiemy Ci, na czym warto, a na czy nie powinno się oszczędzać.

Wózek – największy początkowy wydatek
Ceny wózków dla dzieci wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Bez wątpienia jest to rzecz na której nie warto oszczędzać, różnica między tanimi a droższymi modelami jest bardzo mocno odczuwalna. Na szczęście te drogie modele są bardzo wytrzymałe i często rodzice, których pociechy już z nich wyrosły, wystawiają je na sprzedaż. Oczywiście warto sprawdzić dokładnie, czy z używanym wózkiem, który chcemy kupić jest wszystko w porządku, ale jest to jedna z tych rzeczy, które na prawdę warto kupić z drugiej ręki. Używane wózki najłatwiej wyszukać przez internet, przykładowo na stronach takich jak ta sprzedajemy.pl/dla-dziecka/wozki, warto też popytać znajomych, czy wśród nich nie ma kogoś, kto taki sprzęt chce sprzedać.

Foteli samochodowy, nosidełko
Na te rzeczy też można wydać naprawdę spore sumy pieniędzy, często zupełnie niepotrzebnie. Podobnie jak w przypadku wózka, warto zainteresować się, czy ktoś znajomy nie chce sprzedać sprzętu po swoim dziecku lub poszukać w internecie. Minusem tego rozwiązania jest to, że prawie na pewno zarówno fotelik, jak i nosidełko będą podniszczone, gdyż korzystające z nich maluchy bardzo często jedzą w nich i piją, przez co nie da się uniknąć zabrudzeń. Do tego warto zwrócić uwagę, czy fotelik jest na pewno bezwypadkowy, gdyż w przeciwnym razie może on nie być wystarczająco bezpieczny dla naszego dziecka.

Ubranka
Tutaj zdania są podzielone, niektórzy twierdzą, że wszystkie ubranka powinny być zupełnie nowe ze względu na higienę. Zdecydowanie powinniśmy zakupić nowe i świeże pieluchy tetrowe i flanelowe, śpioszki, czapeczki, skarpetki – jednym słowem te elementy garderoby, które znajdują się najbliżej ciała i mają bezpośredni kontakt ze skórą niemowlęcia. Używane natomiast możemy kupić kurtki, spodenki, sweterki i bluzy. Zwykle jedno dziecko nie jest w stanie obnosić nowo kupionych ubranek, bo bardzo szybko z nich wyrasta, dlatego młode mamy często się nimi wymieniają. Podobnie rzecz ma się z zabawkami, w pewnym wieku maluchy każdą rzecz starają się włożyć do buzi, dlatego też powinniśmy wyjątkowo dbać o czystość pluszaków i innych tego typu rzeczy i zastanowić się poważnie przez zakupem używanej zabawki, która może być nośnikiem bakterii.

Materac do łóżeczka
Ten element wyprawki bez dwóch zdań powinien być zupełnie nowy. Możemy być pewni, że każdy używany materacyk został przynajmniej kilka razy zasiusiany przez jego pierwszego użytkownika. Nie ma sensu ufać w zapewnienia sprzedawców, że utrzymywali go w absolutnej czystości, bo przy niemowlęciu graniczy to z cudem. Na prawdę lepiej kupić tańszy materac, ale nowy, niż taki z wyższej półki, ale za to z drugiej ręki. Pościel także należy bezwzględnie zakupić nową.

PODZIEL SIĘ
Marcin Dębowski
Pragnę przekazać zdobyte doświadczenie przyszłym jak i świeżo upieczonym rodzicom. Mam nadzieję, że w moich artykułach znajdziecie odpowiedź na swoje pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ