Przewożenie dziecka w samochodzie. Co mówią przepisy?

Jazda samochodem z dzieckiem to często nie lada wyzwanie dla rodziców. Jak sprawić, by podróż była bezpieczna i komfortowa, a w dodatku zgodna z przepisami? Sprawdź, jakie obostrzenia nakłada na Ciebie polskie prawo i podróżuj bezpiecznie!

Przewożenie dziecka w samochodzie – wyznacznik wzrostu

Przed styczniem 2018 zwalniająca rodziców z przewożenia dziecka w foteliku wynosiła 12 lat. Tymczasem zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o Ruchu Drogowym korzystanie z fotelika lub podkładki jest obowiązkowe do uzyskania pełnoletniości przez wszystkie osoby o wzroście nieprzekraczającym 150 cm.

W świetle przepisów rodzice są zwolnieni z obowiązku zapewnienia fotelika dziecku o wzroście pomiędzy 135 a 150 cm, jeśli ze względu na jego masę nie jest to możliwe. W takiej sytuacji dziecko może siedzieć tylko na tylnej kanapie i bezwzględnie powinno być przypięte pasami bezpieczeństwa. Podobnie sytuacja ma się w przypadku dzieci, posiadających zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do stosowania fotelika.

Odstępstwa od przepisów

Bez fotelika można przewozić dzieci bez względu na wiek i wzrost w taksówkach, pojazdach komunikacji zbiorowej, a także samochodach służb, takich jak policja, pogotowie ratunkowe czy straż pożarna. Warto jednak wiedzieć, że w naszym kraju obowiązuje bezwzględny zakaz przewożenia dzieci do 3. roku życia w samochodzie niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa.

A co mówią przepisy na temat przewożenia trojga dzieci, jeśli w samochodzie nie ma możliwości zamontowania trzech fotelików? Dziecko powyżej 3. roku życia wolno przewozić z tyłu, pomiędzy fotelikami, pod warunkiem, że jest ono przypięte pasami.

Wybór fotelika samochodowego

Warto pamiętać o tym, że większość fotelików ma ograniczenia wagowe. Zgodność fotelika z masą i wzrostem dziecka jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa. Ważny jest także stan techniczny i stopień eksploatacji fotelika – w przypadku używanych egzemplarzy nawet niewidoczne uszkodzenia mogą sprawić, że urządzenie nie będzie właściwie spełniało swojej funkcji.

Najbezpieczniejszą opcją montowania fotelika jest system ISOFIX, zapewniający w pełni stabilne kotwiczenie bazy bezpośrednio do mocowań w samochodzie. W ten sposób minimalizowany jest margines błędu podczas montowania fotelika. Za pomocą systemu ISOFIX możliwa jest instalacja zarówno nosidełek dla niemowląt, jak i fotelików dla dzieci powyżej 18 miesiąca życia.

O czym pamiętać podczas montowania fotelika?

  • Fotelik powinien być dobrze dopasowany i osadzony na siedzisku – po zamontowaniu nie może przesuwać się ani kołysać.
  • Montując niemowlęce nosidło należy pamiętać, że cała podstawa urządzenia powinna dotykać siedziska.
  • Kąt nachylenia powinien wynosić między 30 a 45 stopni. Niewłaściwe ustawienie fotelika może sprawić, że podczas nagłego hamowania nie spełni on swojej roli, dopuszczając zbyt duży nacisk na szyję i głowę dziecka.
  • Do około 2. roku życia dziecka fotelik powinien być montowany tyłem do kierunku jazdy.
  • Nie jest to jednoznacznie określone przepisami, jednak testy z użyciem fantomów potwierdzają, że to rozwiązanie najbezpieczniejsze dla kręgosłupa małego pasażera.
  • Przewożąc dziecko na przednim siedzeniu, należy koniecznie wyłączyć poduszki powietrzne.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Każde osłabienie konstrukcji fotelika może zwiększać zagrożenie dla dziecka. Dlatego należy unikać wszelkich uderzeń czy wstrząsów podczas przenoszenia czy przechowywania fotelika poza pojazdem, a nawet po niegroźnej z pozoru stłuczce bezwzględnie wymienić fotelik.

Za niedostosowanie się do przepisów, określających warunki podróżowania z dzieckiem, możesz otrzymać mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Jednak niezapewnienie swojemu maluchowi bezpieczeństwa niesie ze sobą znacznie poważniejsze konsekwencje niż kary finansowe.

Gdy podróżujesz ze swoją pociechą, jeszcze bardziej niż zwykle zależy Ci na sprawnej i komfortowej jeździe. W zadbaniu o nią pomoże Ci sklep Nocar. Znajdziesz tu nie tylko wysokiej klasy foteliki i siedziska dla dzieci, ale także niezbędne akcesoria motoryzacyjne i części zamienne, które pozwolą Ci bez trudu utrzymać dobry stan techniczny samochodu.

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

PODZIEL SIĘ
Marcin Dębowski
Pragnę przekazać zdobyte doświadczenie przyszłym jak i świeżo upieczonym rodzicom. Mam nadzieję, że w moich artykułach znajdziecie odpowiedź na swoje pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ