Objawy porodu, których nie możesz zlekceważyć

Calendar with weeks 40 of pregnant with pregnancy woman background. Maternity concept. Expecting an upcoming baby. Due date countdown.

Wiele jest symptomów, które mogą wskazywać na rychłe rozpoczęcie akcji porodowej. Niektóre z nich są wyraźnym sygnałem do wyjazdu na porodówkę. Sprawdź, w jakich okolicznościach należy udać się jak najszybciej do szpitala.

Objawy porodu nie muszą być identyczne u każdej kobiety. Nie wszystkie ciężarne uskarżają się na biegunkę czy wymioty lub na bóle w okolicy krzyżowej, ale już większość odczuwa bolesne skurcze, które z minuty na minutę przybierają na sile. Warto przy tym poznać symptomy, których pojawienie się oznacza niezwłoczny wyjazd do szpitala.

Odejście wód płodowych
Odejście wód jest jednoznaczne z pęknięciem błony płodowej. Nie zawsze jednak przybiera postać chlustającej kałuży – w większości przypadków dochodzi jedynie do delikatnego sączenia się. Nie należy tego bagatelizować. Jak zatem działać? Trzeba jak najszybciej udać się do szpitala – szczególnie, jeśli wody przybierają zielonkawy kolor.

Regularne skurcze o rosnącym nasileniu
Skurcze to kolejne objawy porodu, których nie można lekceważyć. Są sygnałem rozpoczynającej się akcji porodowej, dlatego należy jak najszybciej udać się do szpitala.

Skurcze mają charakter porodowy, jeśli:

  • są regularne i powtarzają się w jednakowych odstępach czasu, np. co 10 minut, 8 minut, 5 minut itp.
  • nie znikają po zmianie pozycji ani po ciepłej kąpieli
  • towarzyszą im bóle w okolicy lędźwiowej.

Jeżeli natomiast skurcze mają zmienne natężenie i pojawiają się w różnych odstępach czasowych, są jedynie skurczami przepowiadającymi. W przypadku, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości, notuj częstotliwość i czas ich trwania. Jeżeli się wydłuża, a odstępy między nimi skracają, najwyższy moment, aby wybrać się na porodówkę.

Odejście czopa śluzowego
Odejście czopa śluzowego jest objawem, który dość trudno przeoczyć. Jeżeli już występuje, przyjmuje postać galaretowatej wydzieliny – najczęściej bezbarwnej lub w kolorze jasnoróżowym.

Jako że czop śluzowy stanowi korek zamykający ujście macicy, jego odejście oznacza zbliżający się poród.

Krwiste zabarwienie śluzu

Gdy dochodzi do skracania się szyjki macicy, śluz może delikatnie zabarwić się na różowo, tj. zawierać nitki naczyń krwionośnych. Takie objawy wskazują, że akcja porodowa rozpocznie się lada moment – nawet w ciągu 24 godzin.

Objawy porodu to także biegunka lub wymioty, nadmierny apetyt, a nawet ucisk w okolicy nerwu kulszowego. Nie wszystkie muszą wystąpić, ale – jeśli już się pojawią – żadnego nie można bagatelizować.

PODZIEL SIĘ
Marcin Dębowski
Pragnę przekazać zdobyte doświadczenie przyszłym jak i świeżo upieczonym rodzicom. Mam nadzieję, że w moich artykułach znajdziecie odpowiedź na swoje pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ