Kreatywne zabawy z dzieckiem w domu

Mother and her child playing together. Girl and mom in Superhero costume. Mum and kid having fun, smiling and hugging. Family holiday and togetherness.

Jak ciekawie zorganizować dziecku czas w domu? Przedstawiamy zabawy, które z pewnością pokocha!

Każdy rodzic i niania wie, że zorganizowanie dziecku czasu w domu to trudne zadanie. Malucha trzeba zainteresować i zapewnić mu rozrywkę, która go zaangażuje, a wbrew pozorom nie jest to takie łatwe! Wiele dzieci bardzo szybko się nudzi, dlatego tylko od naszej kreatywności zależy, czy dobrze rozplanujemy mu wolny czas. Zabawy powinny być nie tylko wciągające i angażujące, ale także rozwijające dla malucha, w zależności od jego wieku oraz predyspozycji.

Jeśli Twoim dzieckiem zajmuje się niania, to porozmawiaj z nią wcześniej o zabawach z dzieckiem. Możecie wspólnie wymyślić takie, które zainteresują Twoją pociechę. Opiekunka do dziecka w Warszawie może także zabrać naszego malucha w wiele ciekawych miejsc, które rozwiną jego wyobraźnie i pozwolą mu świetnie spędzić czas.

Połącz zabawę z nauką

By zadbać o rozwój dziecka, warto połączyć zabawę z nauką. Nie musisz wymyślać trudnych i skomplikowanych zabaw – tylko do każdej z nich przemycać ciekawostki, które mogłyby zainteresować dziecko. Na jesiennym spacerze pozbieraj liście i pokaż, które pochodzą z konkretnego drzewa. Bawcie się w ich nazywanie. Podobnie możesz zrobić, gdy oglądacie bajkę, rysujecie, czy bawicie się klockami lego. Dzięki temu w naturalny sposób rozwijasz u dziecka ciekawość świata, a jednocześnie nie zniechęcasz go do dalszej nauki.

Jeśli Twoim dzieckiem będzie zajmowała się niania, to poszukaj na www.niania.pl takiej, która może zaproponować zabawy, jak i ma wiedzę, którą może w ciekawej formie przedstawić dziecku.

Rozwijaj zdolności manualne dziecka

Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezwykle ważne są wszelkie zabawy manualne, które ćwiczą rękę, uczą kształtów, czy faktur. Możemy do nich zaliczyć kolorowanie, rysowanie przy użyciu kredek, pasteli, czy farb, a także tworzenie z plasteliny, czy modeliny. W okresie jesiennym nie można pominąć także przygotowywania ludzików z kasztanów i żołędzi, a w zimowym wspólnego tworzenia dekoracji świątecznych.

Pozwól mu samemu zaproponować zabawę

Nie zawsze musisz wykazywać inicjatywę w zabawie. Pozwól dziecku, by samo coś wymyśliło i zaproponowało. To rozwija jego kreatywność i umiejętności organizacyjne, które z pewnością przydadzą mu się w przyszłej karierze zawodowej.

Wymyślaj różne zabawy

Rodzic bądź niania w Warszawie ma bardzo dużo możliwości na spędzenie czasu z dzieckiem. Do dyspozycji są takie świetne miejsca, jak Centrum Nauki Kopernik, gdzie dziecko nauczy się wielu przydatnych rzeczy poprzez zabawę, Muzeum dla dzieci, czy Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Warto szukać nowych i interesujących miejsc i urozmaicać tym samym domowe zabawy.

Nuda nie jest zła

Przy wymyślaniu i wybieraniu zabaw dla dziecka pamiętaj, o tym, że nuda nie jest zła! Jeśli co jakiś czas pozwolisz dziecku się ponudzić to nic się nie stanie. Może to być nawet dobra nauka dla niego, by samo ciekawie zorganizowało sobie czas. Takie rozwiązanie będzie procentowało na przyszłość, szczególnie w sytuacjach, gdy będziesz musiała zająć się czymś innym bądź po prostu odpocząć.

Gry planszowe

To kolejny świetny sposób na zabawę z dzieckiem. Jedyne o czym należy pamiętać, to dostosowanie gry do wieku dziecka. Jeśli będzie ona skierowana dla starszych dzieci, to może być zwyczajnie za trudna, a to wywoła tylko i wyłącznie zniechęcenie.

Zabawa to niezwykle ważny element zajmowania się dzieckiem. Niezależnie od tego, czy opieka nad dzieckiem sprawowana jest przez rodzica, czy nianię. Warto poświęcić nieco czasu na wymyślenie bądź znalezienie ciekawych zajęć dla dziecka.

PODZIEL SIĘ
Marcin Dębowski
Pragnę przekazać zdobyte doświadczenie przyszłym jak i świeżo upieczonym rodzicom. Mam nadzieję, że w moich artykułach znajdziecie odpowiedź na swoje pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ