Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Sport przynosi dzieciom bardzo dużo korzyści na wielu płaszczyznach, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Właśnie dlatego rodzice powinni dołożyć starań, by ich dzieci aktywnie angażowały się w sport. Należy dodać, że nie musi go być wiele – aktywny wypoczynek w postaci krótkiego biegu czy przejażdżki rowerowej również mogą przynieść wiele korzyści. Jak zatem możemy zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Sport i ruch powinny odgrywać bardzo ważną rolę w życiu dzieci. Tymczasem wielu rodziców wypisuje niczym nieusprawiedliwione zwolnienia z wychowania fizycznego, zapominając, jak wiele korzyści może płynąć z uprawiania sportu czy aktywnego wypoczynku. Czy warto zatem zachęcać dziecko do uprawiania sportu? I w jaki sposób możemy to zrobić?

Grupa

Bardzo dobrym sposobem może być zapisanie dziecka na różnego rodzaju zajęcia sportowe, o ile samo wykaże taką chęć czy inicjatywę. Warto podkreślić, że grupa rówieśnicza może w bardzo duży sposób wpływać na nasze dziecko. Właśnie dlatego wspólne treningi mogą przynieść wiele dobrego. Można wymienić chociażby zbudowanie relacji z rówieśnikami.

Nie bez znaczenia pozostaje także dawanie przykładu. Nie będziemy w stanie zachęcić naszego dziecka do uprawiania sportu, w momencie kiedy sami będziemy od niego stronić. Wspólny aktywny wypoczynek może przynieść wiele dobrego zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka, a przy okazji wzmocni się ich relacja. Dawanie odpowiedniego przykładu dziecku jest, zdaje się, najlepszą drogą do wyrobienia w nim właściwych nawyków.

Co więcej, istnieje bardzo wiele form aktywnego spędzania czasu. Warto zaznaczyć, że nawet niewielki ruch jest o wiele lepszy niż jego całkowity ruch, dlatego nawet spacery są dobrą formą wypoczynku. Dużo dobrego dają również przejażdżki rowerowe czy biegi. Dobrym pomysłem jest również uczęszczanie na basen. Warto dlatego zadbać o aktywny wypoczynek chociaż jeden dzień w tygodniu.

Od początku

Należy również podkreślić, ze warto wyrabiać w dzieciach odpowiednie nawyki zdrowotne już od najmłodszych lat. Dzięki temu z większą o wiele chęcią będą podchodziły do sportu w przyszłości, co bez wątpienia bezpośrednio przełoży się na ich kondycję psychiczną i fizyczną. Trzeba również dodać, że sport nie wpływa tylko na fizyczność dzieci, rozumianą jako kształtowanie sylwetki, czy korygowanie wad postawy, ale jest również dla nich treningiem psychicznym.

Dzięki uprawianiu sportu w grupie dzieci mogą nawiązywać nowe relacje, dzięki czemu uczą się zasad komunikacji, empatii czy funkcjonowania w określonej grupie społecznej. Dzięki różnym elementom zyskuje również ich poczucie własnej wartości i powiększa się chęć rywalizacji, co nie pozostaje bez wpływu na ogólną psychikę dziecka.

Podsumowując, dziecko powinno uprawiać sport czy być w ruchu, nawet jeśli mówimy o jego niewielkich ilościach. Musimy bowiem pamiętać, że nawet znikoma ilość aktywnego wypoczynku czy ruchu jest o wiele lepsza niż jego kompletny brak, dlatego organizowanie dziecku czasu w taki sposób, by spędzało ono czas na sporcie może przynieść mu wiele korzyści.

Artykuł przygotowany przez
Artykuł przygotowany przez sklep internetowy z odzieżą dziecięcą Lencia – wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko

PODZIEL SIĘ
Marcin Dębowski
Pragnę przekazać zdobyte doświadczenie przyszłym jak i świeżo upieczonym rodzicom. Mam nadzieję, że w moich artykułach znajdziecie odpowiedź na swoje pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ