Jak wybrać pierwszy rowerek dla dziecka?

Rzadko zdarza się, by pierwszy rower dla dziecka był prawdziwym, klasycznym dwukołowym pojazdem. Małe dziecko mogłoby nie dać sobie rady z opanowaniem takiej jazdy. Na szczęście istnieją rowery innego typu, które pomogą maluchom powoli opanować umiejętności potrzebne do jazdy na rowerze z prawdziwego zdarzenia.

Czy warto kupić rowerek biegowy?

Z jazdą na rowerze nie trzeba rzucać dziecka od razu na głęboką wodę. Lepiej wdrażać je stopniowo, krok po kroku. A tym pierwszym krokiem może być właśnie rowerek biegowy. Jest to rower, który w ogóle nie ma pedałów, dzięki czemu najmłodszym dzieciom jeździ się na nim wygodniej. Takie rozwiązanie sprawia, że mogą z niego korzystać nawet dwulatki.

Zalety takiego rowerka są nie do zakwestionowania. Dziecko czuje się pewniej niż na zwykłym rowerze, bo może stale kontrolować podłoże obiema nóżkami, szybciej więc opanowuje jazdę. Ważne też, że taki rowerek jest naprawdę lekki, więc nawet małe dziecko może go w każdej chwili bezproblemowo podnieść i przenieść przez przeszkodę, która stanęła mu na drodze. Jazda na takim rowerku nauczy dziecko utrzymywania równowagi i balansowania ciałem. Wyćwiczy też orientację przestrzenną i koordynację.

Wybór rowerków biegowych jest całkiem spory, jak możemy zobaczyć na https://www.urwis.pl/zabawa-na-zewnatrz/sport/rowerki, skąd więc mamy wiedzieć, na który z nich się zdecydować? Duże znaczenie ma tu przede wszystkim rozmiar rowerka. Powinien być on taki, by dziecko usadowione na najbardziej jak się da obniżonym siodełku dotykało podłoża całymi stopami. To jest znak, że rozmiar rowerka jest idealny. W sytuacji, gdy ziemi dziecko dotyka tylko palcami, albo, by postawić na niej całą stopę, jest zmuszone przechylić się na którąś stronę, rowerek jest bez wątpienia za duży.

Oczywiście podczas zakupów nie zawsze będzie nam towarzyszyć dziecko, byśmy mogli to sprawdzić. Czasem więc trzeba radzić sobie inaczej – najlepiej zmierzyć długość nóżek dziecka. Trzeba to zrobić, kiedy ma na nogach buciki i kiedy ma założoną pieluszkę, jeżeli wciąż jej używa. Wybierając rowerek pod kątem rozmiaru, trzeba mieć na uwadze, że znaczenie ma tu właśnie wysokość siodełka, a nie wielkość kół.

Rowerek trójkołowy dla małego dziecka

Rowerki trójkołowe to inna opcja odpowiednia dla małych dzieci. Tak jak rowerki biegowe, tak i trójkołowce nadają się już nawet dla dwulatków. Mają też podobne zalety – dziecko nie musząc stale troszczyć się o utrzymanie równowagi, czuje się po prostu pewniej. Niektóre rowerki trójkołowe przeznaczone są dla jeszcze młodszych, bo nawet dziesięciomiesięcznych dzieci – mowa tu o modelach 4w1, które mogą pełnić jednocześnie funkcje wózka spacerowego.

Nie wszystkie trójkołowce charakteryzują się taką samą konstrukcją. Część z nich ma pedały umieszczone na przednim kole, podczas gdy inne stawiają na rozwiązania znane z rowerów dwukołowych, czyli pedały z łańcuchem umiejscowione na środku. Raczej tę drugą opcję lepiej wybrać. By wprawić w ruch rowerek z pedałami na przednim kole, dziecko musi włożyć więcej siły, przez co za bardzo się napina i wykrzywia nóżki, a to może niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój.

Rower dwukołowy z kółkami bocznymi

Dwu- i trzyletnie dzieci mogą też zacząć już zapoznawać się z rowerami dwukołowymi. By jednak nie przerosło to ich możliwości, można uczynić im to przejście łatwiejszym, decydując się na rower z bocznymi kółkami. Są one zamontowane do tylnego koła i nieco uniesione nad podłożem. To sprawia, że na prostych nawierzchniach dziecko korzysta z nich tylko w małym stopniu – jest zmuszone samo starać się zachować równowagę, wdraża się więc już w tajniki jazdy na zwyczajnym dwukołowym rowerze. Co ważne, kółka są odkręcane, więc kiedy dziecko poczuje się już przygotowane na rower z prawdziwego zdarzenia, można się ich łatwo pozbyć.

PODZIEL SIĘ
Marcin Dębowski
Pragnę przekazać zdobyte doświadczenie przyszłym jak i świeżo upieczonym rodzicom. Mam nadzieję, że w moich artykułach znajdziecie odpowiedź na swoje pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ