Jak odpowiednio nawodnić dziecko?

Mniej więcej do szóstego miesiąca życia dopajanie niemowlęcia nie jest konieczne. Może się jednak zdarzyć, że z powodu choroby lub doskwierających upałów, zapotrzebowanie dziecka na płyny wzrośnie. Co do picia dla niemowlaka? Najlepszym wyjściem zawsze jest woda o niskiej zawartości minerałów, przegotowana, koniecznie z odpowiednim atestem i adnotacją, iż jest odpowiednia również dla niemowląt. Im więcej posiłków mlecznych będzie zastępowanych, tym więcej powinno pić Twoje dziecko. Najpóźniej z wprowadzeniem trzeciej kaszki dodatkowy napój powoli stanie się koniecznością, gdyż w przeciwnym razie pragnienie dziecka nie będzie mogło zostać ugaszone

Uwaga! Dbaj, żeby niemowlę nie przyssało się do butelki na długo. Wtedy zmniejsza się produkcja śliny, która chroni rosnące ząbki przed groźnymi kwasami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Ryzyko wystąpienia próchnicy rośnie w efekcie zbyt długiego trzymania butelki w ustach w sposób znaczący.

Gdy dziecko nie chce pić wody.. Zdarza się niestety, że dziecko zaczyna odmawiać picia wody. Nic dziwnego. Gdy jego dieta zaczyna być rozszerzana, maluch poznaje nowe smaki i sama woda niekoniecznie trafia w jego gusta. W takim przypadku możemy spróbować urozmaicać podawane mu napoje np. podając herbatkę ziołową dla niemowląt np. koperkowej. Pamiętajmy jednak, że urozmaicenie płynów nie oznacza rezygnacji z podawania wody, która jest najlepsza do gaszenia pragnienia. Starszemu maluchowi możemy zaproponować świeże soki warzywne i owocowe lub owocowe herbatki. Uwaga! Zdecydowana większość kupnych soków i herbatek, jest dosładzana, zawiera też dużo niepotrzebnych dodatków, jak barwniki czy konserwanty. Zwracajmy uwagę na skład, nawet jeśli na opakowaniu napisano „dla dzieci”. To, co podajemy dziecku do picia, ma naprawdę ogromne znaczenie dla jego zdrowia, zarówno teraz jak i w przyszłości. Pamiętajmy też, że już teraz, na etapie niemowlęcym, kształtujemy u dziecka nawyki żywieniowe. Serwując dziecku barwione, dosładzane soczki i herbatki, musimy liczyć się z tym, że dziecko może szybko uzależnić się od cukru i przypłacić to licznymi chorobami oraz otyłością. Z rozwagą wybierajmy najlepsze produkty dla naszych dzieci i ZAWSZE dokładnie czytajmy etykiety.

PODZIEL SIĘ
Marcin Dębowski
Pragnę przekazać zdobyte doświadczenie przyszłym jak i świeżo upieczonym rodzicom. Mam nadzieję, że w moich artykułach znajdziecie odpowiedź na swoje pytania.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ