Dzieci uwielbiają pływać – czy warto chodzić na basen z dzieckiem

Według badań dzieci uwielbiają wodę – z resztą każde z nas lubi pływać lub relaksować się w wodzie. Dlatego często u rodziców pojawia się pytanie – kiedy zapisać dziecko na basen, jaki najlepszy jest na to czas oraz od czego zacząć podczas pierwszych wizyt na basenie.

Dzieci śmiało możemy zapisać na basen już w wieku 6 miesięcy. Często jednak rodzice czekają na moment, gdy ich pociecha zacznie stawiać pierwsze kroki. Jest to wówczas idealny moment na wspólne wypady na basen.

4 wskazówki – warto jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach:

  1. W wieku od 1 do 4 roku życia dzieci są narażone w najwyższym stopniku na utonięcia. Pamiętajcie, aby zapewnić dziecku jak najwięsze bezpieczeństwo nie tylko podczas nauki pływania.
  2. Nie skąp na bezpieczeństwo. Zapewnij dziecku wszystkie „gadżety” zwiększające ochronę dzieci na basenie i podczas pływania.
  3. Zwracaj szczególną uwagę na głębokość basenu. Dzieci lubią wyzwania, jednak zbyt duża głębokość basenu może stanowić bardzo duże zagrożenie podczas pływania.
  4. Warto rozpocząć naukę od kilku podstawowych elementów: wstrzymywanie oddechu pod wodą, opanowanie umiejętności obracania się na plecy i utrzymywanie się na plecach na wodzie oraz dopływanie pieskiem do brzegu.

Wprowadzenie wizyt na basenie ma jeszcze jeden bardzo pozytywny element. Odbywają się z rodzicem lub opiekunem, co bardzo spaja więzi i zaufanie do drugiej osoby. Dlatego jeśli jeszcze nie planowaliście zapisania dziecka na basen, warto to szybko uczynić.

Fot. Stock

8 KOMENTARZE

  1. Kocham wode,basen,kąpiele i wszystko związane z wodą. Taką samą miłość przekazałam moim córką. Też uwielbiają wode. Moja starsza córka sama w wieku 6-ciu lat nauczyła się pływać, pracujemy jeszcze nad wstrzymaniem oddechu pod wodą. Natomiast młodsza ma niecałe 3 miesiące więc czekamy aż podrośnie by i ją nauczyć pływać. Świetne wskazówki!

  2. Chodzimy na basen z córeczką odkąd miała 4 miesiące. Dziś mała ma już 10 miesięcy, uwielbia cotygodniowe zabawy w wodzie, nic się nie boi. Nurkuje jak mały pływak :). Trzeba jednak napisać, że w nauce niemowlaka, nie chodzi o samą naukę pływania. korzyści są znacznie większe – rozwój motoryczny, ale też czas spędzony wspólnie na zabawie 😉

  3. Rzadko chodzę na basen, ale bardzo to lubię. Żałuję, że nie zaczęłam chodzić z moim synkiem jak miał te 6 miesięcy. Byliśmy raz razem z nim w wakacje jak miał 1,5 roku i bardzo mu się podobało. Musimy wybierać się tam częściej.

  4. Nie pamiętam dokładnie, ale pierwszy raz byliśmy z córką na basenie kiedy miała chyba pół roku. I wcale nie bawiłam się w „procedurę wprowadzania dziecka”, czyli lekkie ochlapanie, brodzik i te sprawy. Weszliśmy wraz z mężem do normalnego basenu i podtrzymując córkę pozwoliliśmy jej się bawić. A im jest starsza, tym bardziej jej się podobają zabawy w wodzie, dlatego na wczasach praktycznie nie wychodzi z jeziora 😀 pozdrawiam

  5. Mój dzieć dwa razy był z dziadkami nad morzem. Uwielbiał taplać się w falach, więc uznałam, że najwyższa pora zapisać go na naukę pływania. Zapisałam go do szkółki pływania dla dzieci, oj nie podobało mu się zupełnie. Był przerażony, nie chciał chodzić na zajęcia, wreszcie zrezygnowaliśmy :/ chyba wolałby ze mną pływać w basenie, ale ja sama nie potrafię się nauczyć 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ