Ciemieniucha u niemowląt. Jak pielęgnować głowę dziecka?

Ciemieniucha to jedna z najczęstszych przypadłości dotykających niemowlęta. Zmiany skórne na główce dziecka występują do 6 tygodnia życia, chociaż zdarzają się sytuacje, że choroba występuje nawet do 18 miesiąca. Ciemieniucha na głowie niemowlaka przypomina żółtą skorupkę i często przysparza młodym rodzicom zmartwień i rodzi wątpliwości. Czy to boli dziecko? Jak pielęgnować skórę? Odpowiedzi są na szczęście proste.

Co to właściwie jest ciemieniucha?
Ciemieniucha to efekt nadmiernego działania gruczołów łojowych, znajdujących się na skórze dziecka. Do zadań łoju należy ochrona skóry przed grzybami i bakteriami, jej nawilżenie i uelastycznienie. Biorąc pod uwagę fakt, że wydzielanie hormonów u noworodka jest jeszcze niewyregulowane, a dodatkowo w jego organizmie wciąż znajdują się hormony matki, może zdarzyć się, że gruczoły łojowe będą produkować nadmierną ilość łoju. Ten zasycha na główce malca, łączy się ze złuszczonym naskórkiem i tworzy ciemnożółte plamy. Wystąpieniu ciemieniuchy służą upały, gdyż gruczoły skórne pracują wtedy w większym tempie.

Najczęstsze zmartwienie rodziców, to czy ciemieniucha boli nasze dziecko. Odpowiadamy: nie boli. Dziecko nie cierpi, nie ma uczucia świądu, nie piecze go skóra, nie jest to też przypadłość groźna na zdrowia. Może się zdarzyć, że gruba warstwa pokrywająca głowę maluszka utrudni skórze oddychanie i spowoduje wzmożone pocenie, ale zasadniczo ciemieniucha nie powoduje dyskomfortu, jest uznawana głównie za problem estetyczny. Jedyne zagrożenie występuje w tych przypadkach, gdy zareagujemy zbyt późno albo całkowicie zaniedbamy ciemieniuchę. Wtedy na skórze dotkniętej ciemieniuchą może wdać się infekcja, objawiająca się zaczerwienieniem, obrzękiem i sączeniem.

Jak walczyć z ciemieniuchą?
Ciemieniucha zwykle mija około 3. miesiąca życia, wraz z unormowaniem się pracy gruczołów łojowych. W sporadycznych przypadkach może utrzymywać się do drugiego roku życia. Najpopularniejszymi sposobami walki z ciemieniuchą jest smarowanie oliwką miejsc, na których występują zmiany, co pozwala zmiękczyć łuski. Druga metoda to, po uprzednim posmarowaniu główki oliwą, wyczesywanie ciemieniuchy miękką szczoteczką do włosów. Trzecia metoda to domowe sposoby (mycie głowy wodą z namoczonymi otrębami pszennymi, polewanie rzadkim roztworem mąki ziemniaczanej). I wreszcie metoda czwarta, czyli zastosowanie specjalistycznego preparatu Emolium, który zwalcza ciemieniuchę poprzez nawilżanie, zmiękczanie i usuwanie łuski. W walce najważniejsza jest cierpliwość i konsekwencja, leczenie trwa do 14 dni, a zabiegi trzeba powtarzać codziennie.

O chorobie i pielęgnacji można dowiedzieć się więcej korzystając z bazy wiedzy zawartej na stronie producenta preparatów pomagających w walce z ciemieniuchą, na przykład na stronie www http://emolium.pl/baza_wiedzy/ciemieniucha.aspx.

Kiedy do lekarza?
Może okazać się, że konsekwencja i cierpliwość nie pomagają, a stosowane metody są mało skuteczne. Jeżeli leczenie trwa ponad 2 tygodnie, a nie widać poprawy, należy zwrócić się do dermatologa lub pediatry. Do lekarza zwracamy się również w sytuacjach, gdy ciemieniucha uporczywie wraca, towarzyszy jej świąd lub pojawiła się poza skórą głowy. Może to wskazywać na alergię.

PODZIEL SIĘ
Marcin Dębowski
Pragnę przekazać zdobyte doświadczenie przyszłym jak i świeżo upieczonym rodzicom. Mam nadzieję, że w moich artykułach znajdziecie odpowiedź na swoje pytania.

6 KOMENTARZE

  1. Nie rozumiem, dlaczego kiedyś pokutowało przekonanie, że to choroba z brudu… dobrze, że teraz przyjęto to jako po prostu zaburzenie pracy gruczołów. Ciemieniucha może pojawiać się również w późniejszym wieku – wtedy idealną metodą jest olej kokosowy. Łatwo ją też niestety pomylić z tzw. mokrym łupieżem – najlepiej każdą skonsultować u dermatologa/trychologa 🙂

  2. My na szczęście trzy razy uniknęliśmy, chociaż mój najmłodszy ma dopiero 10 mcy, więc nie nastawiam się, że jego też ominie. Różnie to może być 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ