Badania prenatalne – kiedy wykonać, jak się przygotować, ile kosztują, co jeszcze trzeba wiedzieć?

Coraz więcej kobiet w ciąży decyduje się na wykonanie badań prenatalnych, które są najdokładniejszą metodą sprawdzania, czy płód rozwija się w prawidłowy sposób. Jednak wokół tych badań istnieje jeszcze wiele kontrowersji, wynikających przede wszystkim z niewiedzy pacjentek. Dlatego odpowiadamy na podstawowe pytania dotyczące badań prenatalnych.

Po co robić badania prenatalne?
Na początku warto wyjaśnić, w jakim celu przeprowadza się badania prenatalne. Wykonuje je się po to, aby wykluczyć wady płodu oraz aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się w prawidłowy sposób.

Badania prenatalne dzieli się na bezinwazyjne oraz inwazyjne, które budzą najwięcej wątpliwości. Czy słusznie?

Na czym polegają badania prenatalne?
Do bezinwazyjnych metod należy badanie USG, które powinna wykonać każda kobieta będąca w ciąży, niezależnie od tego, w jakim jest wieku oraz ile dzieci posiada. Ponadto można wykonać test PAPP-A, podczas którego pobierana i badana jest krew żylna matki oraz inne testy z krwi, takie jak NIFTY lub HARMONY. Dokładny opis bezinwazyjnych badań prenatalnych, dzięki którym można wykluczyć niektóre wady płodu, możesz znaleźć m.in. na https://www.sante-cm.pl/badania_prenatalne. To jednak czasami może okazać się niewystarczające.

Dlatego w przypadku podejrzenia występowania wad genetycznych u dziecka, lekarze często zalecają poszerzenie diagnostyki o inwazyjne metody badań prenatalnych, czyli o amniopunkcję oraz biopsję kosmówki. Próbka do badań pobierana jest na drodze zabiegowej, co zawsze wiąże się z ryzykiem powikłań, takich jak krwawienie, zakażenie, wywołanie czynności skurczowych czy w najgorszym przypadku – utrata ciąży. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dzięki tym badaniom możliwe jest dokładne zdiagnozowanie zaburzeń rozwoju płodu. Co ważne, wady te często można wyeliminować na bardzo wczesnym etapie, gdy dziecko znajduje się jeszcze w brzuszku matki.

Kiedy wykonać badania prenatalne?
Jeśli zdecydujesz się na wykonane bezinwazyjnych badań prenatalnych (amniopunkcja czy biopsja zalecane są w szczególnych przypadkach), powinnaś pamiętać o terminach kolejnych wizyt wyznaczanych przez lekarzy, ponieważ niektóre wady płodu można wykryć na konkretnym etapie rozwoju.

Pierwsze badanie USG powinno być wykonane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Następne odbywa się pomiędzy 18. a 26. tygodniem ciąży oraz 28. a 32. tygodniem ciąży. W specjalistycznych przychodniach istnieje możliwość wykonania USG w technologii 3D oraz 4D, co powinno się zrobić między 26. a 28. tygodniem ciąży.

Jak przygotować się na badania przesiewowe w ciąży?
Zarówno w przypadku badania USG, jak i testu NIFTY lub HARMONY, nie musisz się specjalnie przygotowywać – ten rodzaj badań krwi nie wymaga bycia na czczo. Jedyne o czym musisz pamiętać, to termin wizyty.

Ile kosztuje badanie prenatalne?
Warto wiedzieć, że niektórym kobietom przysługują darmowe badania prenatalne, które są refundowane przez NFZ. Jest to możliwe w przypadku, gdy wiek matki przekracza 35 lat, w poprzedniej ciąży występowała aberracja chromosomowa płodu lub gdy w wyniku wcześniejszych badań stwierdzono zwiększone ryzyko występowanie tej wady.

Jednak Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby każda kobieta w ciąży poddała się badaniom prenatalnym. Ile to kosztuje? Koszt każdej wizyty podczas której wykonywane jest USG wynosi ok. 200 zł. Dodatkowo wykonanie testu PAPP-A kosztuje 250 zł, a testu NIFTY ok. 2400 zł.

PODZIEL SIĘ
Marcin Dębowski
Pragnę przekazać zdobyte doświadczenie przyszłym jak i świeżo upieczonym rodzicom. Mam nadzieję, że w moich artykułach znajdziecie odpowiedź na swoje pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ