5 sposobów na kolki niemowlęce

Chociaż kolka niemowlęca jest przypadłością wpisaną w okres pierwszych miesięcy życia dziecka i nie stanowi żadnego zagrożenia dla jego życia, wywołuje niepokój wszystkich rodziców. Widok płaczącego i prężącego się dziecka chwyta za serce, dlatego każdy poszukuje sposobów na złagodzenie tej dolegliwości. Sprawdź, co możesz zrobić.

Z medycznego punktu widzenia, kolką niemowlęcą jest zespół określonych reakcji i zachowań. Dominującym objawem jest trudny do ukojenia płacz, który utrzymuje się co najmniej 3 godziny w ciągu dnia (łącznie) i pojawia się minimum 3 razy w tygodniu. Niezależnie od tego, co jest powodem dolegliwości, należy jak najszybciej próbować z nimi walczyć.

Prawidłowa technika karmienia
W wielu przypadkach za powstawanie kolki odpowiada nieprawidłowa technika karmienia. Czasem wystarczy więc dobrze przystawić dziecko do piersi, aby dolegliwości minęły. O czym zatem pamiętać?

Polecana jest pozycja, w której brzuch niemowlęcia styka się z brzuchem mamy, a jego głowa uniesiona jest nieco wyżej. Takie ułożenie pozwoli bowiem uniknąć łykania powietrza.

Butelka antykolkowa
Kolka jest przypadłością, która dotyka nie tylko dzieci karmione piersią, ale również karmione mlekiem z butelki. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, istotną rolę odgrywa odpowiednio dobrana butelka antykolkowa.

Zastosowane w tego rodzaju akcesoriach systemy w różny sposób (a co za tym idzie, z różną skutecznością) przeciwdziałają kolce. Rewolucyjnym rozwiązaniem wydaje się butelka antykolkowa Haberman o opatentowanej konstrukcji. Dzięki temu, że pokarm w smoczku jest odseparowany od pokarmu w butelce, niemowlę nie łyka powietrza.

Po butelkę antykolkową możesz sięgnąć zanim pojawią się jakiekolwiek objawy kolki. Być może dzięki takiemu podejściu nie dopuścisz do tego problemu?

Masaż brzucha
Prawidłowo wykonany masaż brzucha pomaga uporać się z kolką niemowlęcą. Zanim zaczniesz, dokładnie ogrzej dłonie i nałóż niewielką ilość oliwki, oleju migdałowego lub innego bezpiecznego dla dziecka oleju. Wykonuj ruchy koliste – w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Ciepłe okłady
Ciepło działa uspokajająco i rozluźniająco, dlatego w walce z kolką pomocne mogą okazać się okłady. Skorzystaj z termofora wypełnionego ciepłą wodą lub połóż na skórze pieluchę tetrową (np. przeprasowaną żelazkiem).

Nawiewy ciepłym powietrzem
Podobnie jak ciepłe okłady działają nawiewy ciepłym powietrzem. Najprostszym sposobem jest sięgnięcie po suszarkę i skierowanie strumienia powietrza na brzuch niemowlęcia.

Dodatkowym atutem tej metody jest generowany przez urządzenie szum – dźwięk, który może kojarzyć się maluchowi z dźwiękami dobiegającymi z brzucha mamy.

To zaledwie kilka sposobów, dzięki którym można złagodzić dolegliwości związane z kolką niemowlęcą. Jeżeli jednak żadna z wymienionych metod nie przynosi poprawy, warto skonsultować się z pediatrą – być może płacz spowodowany jest zupełnie inną przyczyną.

PODZIEL SIĘ
Marcin Dębowski
Pragnę przekazać zdobyte doświadczenie przyszłym jak i świeżo upieczonym rodzicom. Mam nadzieję, że w moich artykułach znajdziecie odpowiedź na swoje pytania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ